Penis Protezi (Mutluluk Çubuğu)

Tarihi Gelişim

Erkeklerin sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyon) şikayetinin geçmişi insanlık tarihi kadar eskidir. Eski Roma tiyatrolarında cinsel organ üzerine geçirilen deriden yapılma dev penisler genel olarak günümüzde kullanılan penis protezlerinin atası olarak kabul edilmektedir. Kullanışlı olacak şekilde dizayn edilmiş dışarıdan takılan penis protezi ise ilk defa rönesans dönemi cerrahı Ambroise Paree tarafından ortaya atılmıştır. Bu cihazın esas amacı savaşta genital yaralanması olmuş gazilerin ayakta idrar yapmalarını sağlamaktı.

Penisin içine kalıcı bir protez takma fikri ise ilk defa Bogoras tarafından 1936 yılında gerçekleştirilmiştir. Cerrah penisi kopan bir hastaya yaptığı flep tüpünün içine kaburga kemiği yerleştirmiştir. Erken dönemde başarılı olduğu bildirilse de uzun dönemde kemik vücut tarafından emildiğinden sertlik kaybolmuştur.

Penis içine yabancı destek maddeleri koyulması ise ilk defa 1952 yılında Goodwin tarafından gerçekleştirilmiştir. Ne yazık ki penis içine yerleştirilen acrylic silindirler yeterli çevre desteğine sahip olmadıklarından kısa sürede erezyona uğrayarak cilt dışına çıkmışlardır.

1966 yılında Mısırlı bir cerrah olan Beheri bugünkü anlamda penis protezi cerrahisini tanımlamıştır ve halen uygulanan teknik bunun bir modifikasyonudur.

1973 yılında hidrolik (pompalı) penis protezlerinin piyasaya çıkması ile doğala en yakın cinsel fonksiyon hastalara sunulabilmektedir.

Mesajınızı bırakın, doktorumuz size ulaşsın

Adınız Soyadınız : Telefon Numaranız :
E-Posta Adresiniz :
Mesajınız :