Penis Eğriliği

Penis eğriliği en sık karşılaşılan estetik penis problemidir. Eğrilikten doğuştan olabileceği gibi (Konjenital penil kurvatür) daha sonra da ortaya çıkabilir (Peyronie Hastalığı).

A. KONJENİTAL PENİL KURVATÜR

Konjenital penil kurvatür, penisin doğuştan itibaren bir yöne eğriliğidir. Bu penisler genellikle normal normalden daha uzundurlar. Hastalar genel olarak cinsel olarak aktif olmaya başladıkları 20'li yaşların başında bu durumun farkına varıp düzeltme için tarafımıza başvururlar.

Eğer eğrilik 30 dereceden fazla ve cinsel ilişkiye engel oluyorsa veya eğrilik fonksiyonel olarak bir sıkıntı yaratmamasına rağmen görünüm olarak rahatsızlık veriyorsa düzeltme yapılır.

Düzeltme ameliyatları genellikle penis uzun olduğundan uzun (konveks) tarafın kısaltılması ile gerçekleştirilir. Bu ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Penis cildi sünnet hattından açıldığından ayrı bir yara izi bırakmaz. Ameliyat sonrasında hasta aynı gün taburcu olabilir ve ertesi gün gündelik işlerine geri döner. Hastanın yaklaşık 6 hafta kadar cinsel ilişkide bulunmaması iyi bir yara iyileşmesi açısından önemlidir.

B. PEYRONIE HASTALIĞI

Peyronie Hastalığı peniste eğriliğe neden olan ilerleyici bir hastalıktır. Bu hastalıkta peniste sertleşmeyi sağlayan süngersi dokuyu çevreleyip onu destekleyen sıkı bağ dokusu olan Tunika Albuginea'da kötü iyileşen bir yara dokusu penisin bir tarafının kısalarak penisin o tarafa doğru eğrilmesine neden olur.

Hastalık diyabet, geçirilmiş cerrahi, sert cinsel aktivite gibi birçok faktörle ilişkilendirilse de kesin nedeni hala tespit edilmemiştir ve muhtemeldir ki birçok faktörün ortak etkisi ile bu durum gelişmektedir.

Her 100 erkekten birinde görülen bu durum genellikle 50'li yaşların ortasında ortaya çıkmaktadır.

Hastalığın iki evresi vardır. Bunlardan "aktif faz" olarak nitelendirilen ilkinde hasta ereksiyon ile ağrı duyar ve penisteki eğrilik bu dönemde açı ve karakter değiştirir. İkinci ve stabil dönemde ise ağrı belirgin olarak azalır ve eğriliğin şekli ve açısı sabitlenir.

Peyronie's nedeniyle başvuran hastalar eğer aktif dönemdeyseler daha çok ağızdan kullanılan ilaçlar ve eğriliğin daha ilerlemesini durdurmak amacıyla enjeksiyon tedavileri tercih edilir. Bu hastalar en geç 6 ay - 1 sene sonra kronik döneme geçerler. Kronik dönemde ağrısı geçen hastada tek tedavi nedeni artık değişmeyen açının cinsel ilişkiyi güçleştirmesi veya penisteki eğriliğin eşler arasında soruna neden olmasıdır. Bu dönemde tercih edilen tedavi yöntemi cerrahidir.

Penis boyu zaten hastalığa bağlı olarak kısaldığından cerrahi tedavi yönteminde yaklaşım hastalık nedeniyle kısalmış olan tarafın bir yama yardımıyla uzatılmasıdır.

Peyronie's hastalığının tedavisi genel anestezi altında gerçekleştirilmekte ve eğriliğin açısına ve lokalizasyonuna bağlı olarak 1 ila 3 saat arasında sürmektedir. Hasta aynı gün taburcu edilmekte ve bir gün sonra bandajlarının açılması için poliklinik kontrolüne gelmektedir. Hasta yapılan onarımın hasar görmemesi için yaklaşık olarak 4-6 hafta cinsel ilişki perhizi uygulamalıdır. Bu dönemden sonra cinsel hayata sorunsuz olarak devam edilebilir.

Seyrek olmayarak Peyronie's hastalığı sertleşme bozukluğuna da yol açabilmektedir. Bu durumda Peyronie's hastalığının cerrahi tedavisi ile eş zamanlı olarak bu hastalara şişirilebilir mutluluk çubuğu da takılmaktadır. Mutluluk çubuğu takılmış hastalar da benzer bir şekilde aynı gün taburcu edilmekte ve ertesi gün pansumanın açılması için poliklinik kontrolüne gelmektedirler. Bu hastalara 2. haftanın sonunda mutluluk çubuğunun kullanılması öğretilmekte ve hastalar 6-8 hafta sonra normal cinsel yaşamlarına geri dönmektedirler.

Mesajınızı bırakın, doktorumuz size ulaşsın

Adınız Soyadınız : Telefon Numaranız :
E-Posta Adresiniz :
Mesajınız :