Genital Bölgede Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon uygulamasında her hastaya, bölgeye ve cilt tipine göre seçilecek lazer sistemi, dalga boyu, enerji, vb. değişir. Bu sayede kıl köküne etkili ama cilde zarar vermeyen bir güç ile tedavinin en kısa zamanda bitirilmesi hedeflenir. Lazer ışığı kıl köklerine rengini veren melanin pigmentini hedef alır. Milisaniyeler içinde cilde uygulanan lazer ışığı, cilt hclerine zarar vermeden kıl kökündeki renk pigmentlerince emilir. Gönderilen enerji ısıya dönüşerek kıl kökünü hasara uğratır ve kıl kökü artık kıl üretemez. FDA tarafından onaylı olan lazer epilasyon tedavisi tüm dünyada güvenle uygulanan bir yöntemdir. Kulanılan farklı teknolojide lazer cihazları olmakla birlikte (Diod, Nd Yag, Alexandrite) sıklıkla sağladığı konfor nedeniyle Alexandrite lazerler kullanılmaktadır. Tedavi sırasında hava soğutma sistemi ile hem acı hissini minimuma indirmekte hem de istenen enerji yoğunluğuna güvenli bir şekilde çıkmayı sağlamaktadır, bu da tedavinin başarısını artırdığı gibi güvenli olmasına da katkı sağlar.

Uzman hekimleri ile hizmet veren KadıköyŞifa Kaliteli Yaşam Polikliniği, vücut yüzeyindeki gelişiminde genetik, hormonal ve ilaç kullanımı gibi faktörlerin sorumlu olduğu tüylerden yüzde 100 hijyenik bir ortamda ömür boyu kurtulmanıza yardımcı oluyor.

Dünyada yaklaşık 30 yıldır uygulanan lazer epilasyonun güvenli ve etkili olması için cilt rengi, kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşıyor.

Lazer epilasyon kimlere- hangi bölgelere yapılabilmektedir?

Erkeklerde ve kadınlarda rahatlıkla uygulanan lazer epilasyonun başarı oranı ten ve renk yapısına göre, yüzde 70- 90 olarak kaydediliyor. Son zamanlarda erkeklerin de çok fazla rağbet ettiği uygulama sayesinde yaşama konfor katmak mümkün olabilmektedir. Tüylerden kurtulmanın en sağlıklı, güvenli, hızlı, etkili ve modern yöntemi olan lazer epilasyon ile genital bölgede oluşabilecek mantar, enfeksiyon, kıl dönmesi gibi pek çok sağlık problemlerinden kendinizi koruyabilirsiniz. Erkek ve kadınlarda ayrıca bacak, kol altı, yüz, ense, el - ayak üzeri gibi hemen hemen her bölgeye uygulanabilmekte olup hekim muayenesi ile tedaviye uygunluk değerlendirildikten sonra tedavi planlanmaktadır.

Lazer epilasyonun seans sayısı ve süresi nedir?

Seans süresi ve seans sayısı tedavi yapılacak bölgeye göre değişmekle birlikte ortalama 4-6 seans olup süre 10-90 dakika arasıdır. Seanslarda etkin soğutma sistemi sayesinde acı minumumda hissedilmektedir.

Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?

Lazer epilasyonun cilde bir zararı yoktur. Cilt kanseri yapmaz ve iç organlara zarar vermez. Ancak yetkin olmayan kişiler ve uygun olmayan cihazlarla uygulama yapılırsa, ciltte kabuklanma, büller, hipo / hiperigmentasyon ve scar oluşumu gelişebilir.

Lazer epilasyon kimlere uygulanmaz?

Lazer epilasyon çok koyu cilt alanları, fotosensitiv alanlar, ciltte inflamatuar hastalık alanları, şüpheli pigmente alanlar ile uçuk veya açık yara bulunan alanlara uygulanmaz. Tetrasiklin, Retinoid, Roaccutane gibi ilaçların kullanımlarından belli bir süre sonra yapılmalıdır. Ayrıca gebelikte uygulanması koruyucu hekimlik açısından uygun değildir. Bu özelliklere sahip olmayan ve ergenlik çağına ulaşmış kadın - erkek herkese uygulanabilir.